Czy mięsień biodrowo-lędźwiowy może doprowadzić do spustoszeń w ciele?

Nie wiem jak zacząć ten wpis żeby był na tyle chwytliwy, aby ludziom chciało się to czytać…
Mięsień biodrowo-lędźwiowy – wiedząc gdzie leży i do czego się przyczepia, warto uzmysłowić sobie jedną rzecz. Może on zasiać niemałe spustoszenie w naszym ciele.
Jest on przejściem pomiędzy kończyną dolną, miednicą i kręgosłupem zatem jego dysbalans może wpłynąć praktycznie na całe ciało. Mięsień biodrowo-lędźwiowy przodopochyla miednicę. I wszystko fajnie dopóki robi to symetrycznie. Jeśli jednak nie (częstszy wariant) sprawia, że mamy pozornie krótszą jedną kończynę i zmieniony przedział zakresu ruchu w jednej z kończyn.
Co to znaczy?
Stopni zakresu ruchomości mamy tyle samo, ale w lewej nodze rozchodzi się to pomiędzy, powiedzmy -10 a 90 a w prawej pomiędzy -5 a 95. Jak myślicie, jak to wpływa na nasz kręgosłup lędźwiowy który jest miejscem kompensacji wielu dysbalansów w naszym ciele?
Jeśli jedna strona miednicy jest zrotowana do przodu, a druga jest neutralna – pasmo biodrowo piszczelowe strony zrotowanej ma przybliżone przyczepy co gwarantuje zaburzenie stabilizacji bocznego przedziału kolana (w szczególności przy oddalonych przyczepach grupy kulszowo-goleniowej po tej samej stronie).
Podobnie jest ze stroną przyśrodkową gdzie siły działające na kolano od strony przywodzicieli też są zmienione.
I co wtedy?
Wtedy boli kolano.
I tu ważna sugestia – jeśli nie było urazu, kolano nigdy nie boli samo z siebie.

Pęknięte łąkotki o ile się nie blokują – nie bolą.
Naderwane więzadła – nie bolą.
Chondromalacja rzepki – nie boli. (O ile powiedzmy nie jest to stopień 4/4 – co bywa bardzo rzadko.)
Zmiany zwyrodnieniowe – nie bolą.

Lecimy dalej.
Na mięśniu lędźwiowym ślizgają się w swojej powięzi nerki, które ślizgają się po nerwach biodrowo – podbrzusznym i biodrowo pachwinowym – mogą powodować odczucia bólowe pachwin i okolic.
Mięsień lędźwiowy jest bezpośrednio połączony z przeponą – zmiana ciśnień w całym ciele i wiele innych głupot.
Mięsień biodrowy lewy mieści w swoim gościńcu esicę – zaburzone wypróżnianie.
Mięsień biodrowy prawy (tu mnie poprawcie ale nie jestem pewien) – przejście kretniczo – kątnicze czyli przejście jelita cienkiego w jelito grube.
Nie wolno pominąć również wpływu rotacji na ucisk czy zaburzenie ślizgu naczyń i nerwów wychodzących z miednicy.
Pod więzadłem pachwinowym przebiega tętnica, żyła i nerw udowy. Niesymetryczne ustawienie miednicy może mieć wpływ na ruchomość tych struktur. Tych, jak i również wszystkich innych.
Zaburzenia ustawienia miednicy wpływają również na nieprawidłowe napięcia w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Mogą się one przenosić za pośrednictwem mięśnia najszerszego grzbietu w kierunku przeciwległego barku zmieniając wektory sił działające na ten staw.
Miednica ma również wpływ na kształtowanie się naszej psychospołecznej postury.
I tak dalej i dalej i dalej.

O autorze:
Mateusz Szpak – Absolwent fizoterapii na AWF w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń z zakresu pracy z ciałem, rehabilitacji czy masażu.  Pasjonat anatomii i pracy ze sportowcami. Obecnie zajmuje się  pierwszą drużyną piłki nożnej Polonii Warszawa, drużyną futbolu amerykańskiego Warsaw Dukes oraz przyjmuje pacjentów w prywatnym gabinecie na Bemowie.  Prowadzi bloga (Facebook) dotyczącego zdrowia i fizjoterapii – Fizjoterapeuta Mateusz Szpak. Tel. 500 336 622

Fot. pixabay.com