Praca z powięzią

Fascynujący świat powięzi skutecznie podbija sferę zdrowia, sportu i fitnessu. Trenerzy, fizjoterapeuci, klienci oraz sportowcy wykazują niekłamany entuzjazm dla treningu powięziowego. Zastanówmy się, czym właściwie są powięzi – ta niedoceniana przez lata „magiczna” struktura, i jaki dobroczynny wpływ mogą mieć na nasze zdrowie?

Powięzi to sieć tkanki łącznej (włókna kolagenowe) otulająca całe ciało, która podtrzymuje jego strukturalną integralność. Niestety, w trakcie nieprawidłowego obciążenia lub przeciążenia ma tendencję do sklejania się (zbicia), względnie skręcenia. Właśnie w tym przypadku otwiera się szerokie pole do wdrożenia terapii powięziowej jako treningu. Za pomocą drobnych przyborów można rozluźniać poszczególne miejsca w sensie masażu tkanek głębokich – w zależności od potrzeb globalnie lub lokalnie (punktowo). Jednym z najbardziej znanych i popularnych przyborów jest oczywiście wałek piankowy (roller) ‒ dzięki niemu możemy rozluźnić największe partie ciała. Jeśli taki impuls okaże się niewystarczający, można poprzez wrzeciona mięśniowe (receptory) lub małe piłeczki oddziaływać zróżnicowanym bodźcem. Doświadczeni fizjoterapeuci mają poza tym do uwolnienia powięziowego i przywrócenia elastyczności tkanek do wyboru inne techniki manualne, jak Rolfing (integracja strukturalna) czy rozluźnianie mięśniowo-powięziowe (myofascial release). Nieważne, na jaką technikę się zdecydujemy. Rzecz w tym, że wszystkie służą jednemu celowi – zniwelowaniu zbitej tkanki, a co za tym idzie, umożliwieniu wykonywania ruchów funkcjonalnych.
Poza treningiem powięziowym elastyczność struktur powięziowych można zwiększyć poprzez trening balistyczny, gdyż powięzi posiadają elastyczne elementy, które podczas treningu balistycznego i plyometrycznego dochodzą do głosu w zupełnie inny sposób niż w klasycznym treningu siłowym. Tak więc klientom, którzy nie uprawiają sportu wyczynowo, można zaproponować w umiarkowanym stopniu elementy ćwiczeń balistycznych.

Konkretne korzyści z masażu powięzi

W zależności od zastosowanej techniki oraz intensywności terapia powięziowa może wpłynąć pozytywnie na pracę mięśnia, względnie całego łańcucha kinematycznego, dzięki czemu zapobiegniemy przeciążeniom oraz urazom. Poza tym tkanka wolna od powięziowych napięć umożliwia funkcjonalny, płynny i wydajny ruch, co przekłada się na wydolność zarówno w czynnościach dnia codziennego, jak i sporcie – znacząco poprawiając wyniki. Ale na tym nie koniec, ponieważ powięź w swojej funkcji jako tkanka wypełniająca i łączna jest powiązana z naczyniami i nerwami ‒ również oddziałuje pozytywnie właśnie na te struktury. Zwłaszcza aspekt mobilizacji rozciągliwości nerwów odgrywa znaczącą rolę. W ten sposób rozluźnienie tkanek może przyczynić się do poprawy współpracy na poziomie nerwowo-mięśniowym.

Podsumowanie

Terapie i metody treningowe bazujące na rozluźnianiu powięzi są obecnie w natarciu, co jest całkiem zrozumiałe. Są obiecującym antidotum na powszechne problemy dnia codziennego związane z brakiem ruchu, utrwalaniem nieprawidłowych postaw ciała czy dysbalansów mięśniowych. W połączeniu z odpowiednim treningiem funkcjonalnym stanowią właściwą drogę do uzyskania sprawnego aparatu ruchu – uwolnionego na stałe od dolegliwości.

Fot. shutterstock