“Trening mentalny. Psychologia sportu w praktyce” już w księgarniach

Książka “Trening mentalny. Psychologia sportu w praktyce” to wyjątkowy na polskim rynku praktyczny podręcznik psychologii sportu − dla trenerów, zawodników, a przede wszystkim psychologów sportowych.

Największą zaletą i tym, co odróżnia książkę na tle innych publikacji, jest jej praktyczny aspekt. “Trening mentalny” skoncentrowany jest na technikach. Książka zawiera blisko 120 ćwiczeń, dzięki którym można pracować nad wieloma cechami: Postawa i wiara sportowa, motywacja, umiejętności społeczne, wyznaczanie celów, mowa wewnętrzna, koncentracja uwagi, trening wyobrażeniowy, kontrola emocji (pobudzenie, relaksacja, lęk startowy, flow).

Książka zawiera również wskazówki do pracy w relacji trener-zawodnik. Autorzy proponują także szczegółowy roczny plan treningu mentalnego oraz wytyczne do realizacji treningu mentalnego w czasie całej kariery zawodnika.

Publikacja okraszona jest kilkunastoma opowieściami polskich trenerów i sportowców (biegaczy, wioślarzy, piłkarzy, żeglarzy, spadochroniarzy). Każda z historii przedstawia  konkretną sytuację, w której aspekty psychologiczne miały decydujące znaczenie dla wyniku sportowego.

“Karolina, Magdalena i Maciej dokonali w tej książce prawie niemożliwego. Połączyli w spójną całość perspektywę naukową, opartą na dowodach, z praktycznym zastosowaniem wynikającym z doświadczenia. W ten sposób książka ta jest doskonałą pożywką dla tych, którzy szukają teorii i chcą poznać prawa rządzące motywacją, koncentracją czy optymalizacją pobudzenia. Jest też wyśmienitym przewodnikiem dla tych, którzy szukają praktycznych ćwiczeń, technik, sposobów pracy nad własnym rozwojem czy wsparcia prowadzonych przez siebie zawodników.

I co najważniejsze, książka jest napisana w naszym ujęciu kulturowym. Tym samym każdy z przedstawionych przykładów pozbawiony jest ucieczki w wymówkę pod tytułem „u nas jest inaczej”, „tak to może jest w Ameryce, ale u nas się to nie sprawdzi”. A to czyni książkę jeszcze bardziej praktyczną.

A skoro o praktyce mowa, to znajdująca się na końcu książki propozycja rocznego planu treningu mentalnego jest niezwykle inspirującym i motywującym poradnikiem dotyczącym wykorzystania metod opisanych w książce w różnych okresach treningowych i startowych” (Wojciech Herra, Instytut Psychologii Sportu).

O autorach:

Karolina Chlebosz

Absolwentka psychologii oraz wychowania fizycznego, doktorantka AWF w Poznaniu, stypendystka Gerlev Idreatshojskole w Danii oraz Universidade Tecnica de Lisboa
w Portugalii. Amatorsko uprawia bieganie długodystansowe. Członkini Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Psychologów Sportu (ENYSSP).

Magdalena Kaczmarek
Jest Akredytowanym Psychologiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, magistrem psychologii i studiów podyplomowych Psychologia Sportu i Akademia Trenera. Założycielka i główny psycholog Strefy Psychologii Sportu. Wybitna sportsmenka. Przez wiele lat była w wioślarskiej kadrze narodowej, a w roku 2004 reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.

Maciej Behnke

Były pływak, obecnie tancerz. Mistrz Świata w Tańcu Ludowym z 2015 roku. Jest trenerem przygotowania fizycznego i mentalnego. Doktorant w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Psychologów Sportu (ENYSSP).

Fot. Wydawnictwo Inne Spacery

Komentarze

komentarze